• slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
Duyurular

KIYMETLİ TERME İMAM HATİP MEZUN VE MENSUPLARI DERNEĞİ (TİMMDER) ÜYELERİ! 
Derneğimiz 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı 10.12.2022 Cumartesi gunu saat 13. 30 da Terme Imam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği(TİMMDER) Dernek Merkezinde  yapilacaktir. 
Gündem Aşağıdaki şekildedir. 
1- Açılış yoklama
2- Saygı duruşu ve istiklal marşı
3 - Divan teşekkülü
4-Yönetim ve Denetim kurulu faaliyet raporlarının okunması. 
5- Tahmini bütçenin karârâ bağlanması
6-Dernek Tüzüğünün 1.3.10.12. maddelerinde değişiklik yapılması. 
7- Üye aidatlarını belirlenmesi için Yönetim kurulumna yetki verilmesi. 
8-Yönetim kuruluna dernek için hertürlü, taşınır ve taşınmaz, mal alma, satma, kiraya verme, alma, Mevcut lar üzerinde intifada hakkı kurma cins değişikliği vb. yapma hakkı verilmesi. 
9.Yeni Yönetim ve Denetim kurulu üyesi seçimlerinin yapılması. 
10. Dilek ve Temenniler; Kapanış 
Şeklinde icra edilecektir.
Cogunluk saglanmadigi takdirde 17.12.2022 Cumartesi gunu ayni yer ve saatte yapilacaktir. 
Uyelerimize tüm mezun ve mensuplarımıza ilanen duyurulur
.


TIMMDER LOGO.jpgSayın Mezun & Mensubumuz!

Terme İmam Hatip Lisesinin hafızası niteliğindeki büyük bir aşk ve heyecanla, hazırlanan; “1975’ten Günümüze Terme İmam Hatip Lisesi” adlı kitap; Okulumuz Terme İmam Hatip lisesi ihtiyaçları, öğrenci giderleri, ihtiyaç sahibi öğrenci ve üniversite okuyan mezunlarımıza burs kaynağı oluşturmak, siz mezun, mensup ve gönüldaşlarımızın, anılarını tazelemek, özlemlerini gidermek, okulları ve Mezunlar derneği ile bağlarını kuvvetlendirmek gayesiyle, 1001 emek ve gayretle telif edilmiştir.

Yapılan istişareler neticesinde 100 tl olarak fiyatlandırılmasına, okul idaresi dernek merkezi üzerinden satılmasına, bütün mezunların ücretle ve okul yada derneğe gelerek, aidiyet duygularını pekiştirmesine sebebiyet sağlamasına karar kılınmıştır.

Siz mezun, mensup ve gönüldaşlarımızın, anılarını tazelemek, özlem gidermek isteyenlerin istifadesine sunulan bu kitabımızda büyük ve anlamlı sürprizler var.

"Bu kitapta okulumuzun 46 yılını tarihe kayıt düşerek çok zor dönem ve şartlarda din, vatan, millet, insanlık, irfan ve medeniyet yolunda ortaya konan emekleri ve isimsiz kahramanları hayır, dua ve vefayla yâd etmeyi; yarım asra yakın bir sürede yetiştirdiklerimizle yeni nesilleri buluşturup ideal ve ilham vrrmeyi; zengin birikimimizin okulumuza, ilçemize ve bölgemize davamız adına bir katma değer sağlamasını, imam-hatip ruh ve şuurunu diriltmek amaçlanmıştır. Halisane niyet ve gayretlerin Cenab-ı Hak ve imam-hatip mensupları nezdinde anlam bulacağını ümit ediyoruz."

Terme İmam Hatip Mezun ve Mensuplar Derneği(TİMMDER) Bu eseri bize hediye eden Emekli Müdürümüz Yakup Ar başta olmak üzere, Şair Yazar Ahmet Sezgin,  hocamıza, işin mutfağında büyük emeği olan Malik Albayrak kardeşimize, okulumuz idaresinde bu çalışmaya destek ve gayretlerini esirgemeyen, Abdülkadir Öztürk, Mehmet Türkan, Mevlüt Demir, Samet Özdemir, Bayram Günal gibi paydaşlara teşekkürü kendimize vazife addediyoruz.

Ne yapmak istiyoruz.

Vizyon ve Misyonu çerçevesinde;

-İmam hatip okullarımızda eğitim gören öğrencilere, imam hatip mezunu üniversite öğrencilerine ve imam hatip camiasına gönül veren tüm gençlere yönelik faaliyetler yapmak.

- İmam Hatip okullarında eğitimin nitelikli bir biçimde verilir hale gelmesi için projeler oluşturmak ve önermek.

-İmam Hatip Öğrencilerinin düşünen, üreten ve bunu toplum için sergiyebilen kişiler olarak yetişmelerine katkı sağlamak.

-Tüm mezun ve mensuplar arasında aidiyeti geliştirmek ve işbirliğini artırmak,

-İlim, kültür ve sanat alanlarında; nitelikli proje ve programları hayata geçirmek,

-Siyasi, politik ideoloji yerine İslami ideolojiyi benimseyen gençliğin, neslin yetişmesine katkı sağlamak,

-Sosyal, kültürel ve sportif alanlarda adından söz ettiren; Azimli, gayretli, milli ve manevi değerlere bağlı, “Zamanın ihtiyaçlarını algılamış, Kur’an ve Sünnet çizgisinden taviz vermeyen bireylerin yetişmesi hususunda çalışmalar yapmak.

- Mezun, mensup öğrenci, öğretmen ve idareci işbirliği ile geleceğe yön veren nesle gerek lise ve gerekse; Üniversite öğrenimlerinde burs, sağlamak, bilgi ve becerilerini artırıcı kurslar, seminerler düzenleye bilmek,

-TİMMDER’in kurumsal varlığını ve hizmetin devamlığını, fiziksel donanım ve işlevselliğini devam ettirmek.

-Dünün İmam hatip gençliği bugünün anne, babası, İmam Hatibi, öğretmeni, idarecisi, stk yöneticileri olan sizlere, bize düşen, kendi öğrenciliğimizde ihtiyaç duyup ulaşamadığımız, imkansızlıklar nedeniyle gerçekleştiremediğimiz hayallerimizi göz önünde bulundurarak, bugünün ve yarının imam hatip gençliğine destek olmaktır. Bu vesile ile bağış, aidat, zekat gibi, infaklarınızdan, Terme İmam Hatip gençliğine de pay ayırmanızı, istirham ediyoruz. Selam ve dua ile……

 

 

İletişim!

Adres :Fenk Mah.Fiskobirlik Cd.No.27-A Terme                                            Ali ALPARSLAN

Tel.Bşk.Ali ALPARSLAN 05336322720                                       Terme İmam Hatip Mezun ve Mensupları

Mail: alialparslan1974@hotmail.com                                                           Derneği(TİMMDER) Başkanı

Web :https://www.timmder.com


TERME İMAM HATİPLİLER BULUŞMASI 2022 (PİLAV GÜNÜ) PROGRAMI 11 TEMMUZ 2022 PAZARTESİ GÜNÜ 15.00- 18.00 ARASI YALI MAHALLESİ ÇAMLIK SOKAK TERME ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ OKUL BAHÇESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. TÜM MEZUN MENSUP VE GÖNÜLDAŞLARIMIZ DAVETLİDİR.


Samsun Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 18,6103   18,6438
EURO 19,6004   19,6357
       
Özlü Sözler
Sponsorlarımız
VEFASI KUR’AN OLANIN VEFALISI KUR’AN OLUR

 

Terme İlçe Müftülüğümüz Murakıbı Kurtca YAMAN Mevlidi Nebi Haftası teması "VEFA" konusu olması ve bu haftaya denk gelen bir zamanda Orduda bir futbol maçı esnasında Kuran sayfalarının konfeti olarak sahaya atılması dolayısıyla bizleri  Yüce kitabımız Kur'ana vefalı olunmak için yapılabilecek bir kaç çalışma önerisinde bulunduğu bir yazı kaleme aldı. Allah kendisinden razı olsun.

 

VEFASI KUR’AN  OLANIN VEFALISI KUR’AN OLUR
İslam inancının mensubu ve gönüllüsü olarak Kur’an emanetinin taşıcılarıyız elhamdulillah. İmanımızın sarsılmaz dayanağı, muhatabı olduğumuz kutsal kitabımız Kur’an-I Kerim’in her daim muhatabı ve hadimiyiz. Emanetin sahibinin tarifiyle insanoğlu olarak acziyemizle yüklenmişiz bu emaneti.
Malumunuzdur ki 2021 yılı Diyanet işleri başkanlığımızın mevlidi Nebi haftası teması Vefa konusuydu. Merkezden taşraya bu konu hakkında yazılı ve görsel mataryellerle çalışmalar yapıldı. Etkinlikler düzenlendi konu birçok yönüyle masaya yatırıldı ve halen hafızalarda amele dönüştürmek üzere zindeliğini korumaya devam etmektedir. Yazan okuyan anlatan olmaktan ziyade önce kendi nefsinde vefasızlığım nerededir? sorusuyla yüzleşince Kuranı kerime karşı gözden kaçırdığımız bir vefasızlıkla karşı karşıya geliveriyoruz.  Bu noktadan sonra yazılan satırları okurken dikkat çekilen konu hakkında gerçekten isabet olur, çok güzel olur,geç bile kaldık,bir an önce harekete geçilmesi gerekir diyeceğinizden emin olarak bu çalışmaya destek bekliyorum. 
Kur’an-ı Kerim’e karşı tutumumuza baktığımızda vefasız bir toplum haline mi geldik sorusunu sormadan edemiyor insan kendisine.  Kıymet verilmesi gerekenin hakkının teslim olunmadığı görülünce tartıda kaç kilo geldimiz ortaya çıkıveriyor aslında. Kur’an-ı Kerime herhangi bir kitap muamelesi yapacak kadar basitleştik mi?Kelamın sahibine olan inancımızın göstergesi kelamına saygımızı yitirmeye başladık sanki. Asırlarca uğrunda canlar verilmiş cennet anahtarı olan ilahi kelamın takdiri kıymetini teslim sadedinde üzerimizdeki vebalin farkında olmalıyız.  Herkes ve herseyden daha hassasiyetle Kuranı kerime büyük bir saygı göstererek konuya yaklaşmak imanın gereğidir. Bu hassasiyetin kaybolması Kuranı Kerim’in kıymetinin anlaşılmamasına algılaraki yerinin değişmesine dolayısyla inancımızın zarar görmesine ve dindar nesil yetiştirmemizde olumsuz yönde etkileneceğimiz kaçınılmazdır. 
Kuranı kerim evlerimizde kapalı dolaplar içinde okunmadan muhafaza edilerek hapsedilmeyeceği gibi stadyumlarda konfeti olarak atılamaz. Alemlerin Rabbinin sözünün  yazıldığı sayfa bir kağıt parçası olarak değerlendirilemez.O nedenle basımı yapılan kuranı kerim nasıl dikkat ve özen istiyor hakkında yönetmenlikler hazırlanıyor gerekli kurullarladan kontrol edilerek takibi yapılıyorsa fiziki olarak yıpranmış Kuran nüshalarınında geri dönüşümü de belli disiplin ve  yönetmenlikle hassasiyet ve özenle olmalıdır. Evlerimizdeki kitaplıklardan tutun cami ve mescitlerimizdeki kitaplıkların kuytu köşelerinde yıpranmış sayfaları kopmuş cildi eskimiş Kuran-I Kerim’ler hangimizin içini acıtmıyor. Sıradan bir kağıt malzeme gibi çöpe atmaya elimiz varmadığı gibi işe yaramayan gazete ve karton muamelesi yaparak geri dönüşüme vermekte bize çok ama çok ağır geliyor. Milyonda bir ihtimal bile olsa sıradan geri dönüşüm maddeleri içerisinde kuran ayetlerinin yazılı olduğu sayfalarından bir sayfa nın tuvalet kağıdı yapımında kullanılan hamura karıştırıldığını düşünmek iman yüklü sineleri titretmeye uykularını kaçırmaya yeter. Eğer imanın gereği vefa penceresinden bakarsak yıpranmış Kuran nüshalarına yapılan muamele Kurana karşı bir vefasızlıktır. Gerçek vefa onu anlamak hayata taşımak hükümlerinin uygulayanı olmaktır. Kur’an-ı Kerim’e gösterilen her türlü saygı tazim ve hürmet doğrudan kelamın sahibine gösterilen saygı ve hürmet demektir. Kelamı yere düşürmekten korkmak Allahtan korkmak demek değilmidir. Kadim İslam tarihimize baktığımızda Kuranı kerime gösterilen saygının bireylere ve toplumlara neler kazandırdığını bilmiyor olamayız. Sarhoş haldeyken yerde Kurandan ayetlerin yazılı olduğu kağıt parçasına hürmet gösterip hidayeti bulan Bişri Hafi nin hassasiyetiyle bu konuda birşeyler yapılmalıdır. Osmanlı devletinin kurusucusu Osman Gazinin yorgun olmasına rağmen “Kuran bulunan odada ayakları uzatıp yatmak doğru olmaz” diyerek hassasiyetli davranışı ona cihan devleti kurmayı sağlayan hassasiyet değilmiydi.
Hassasiyetin,vefanın gereği olarak etraflı bir çalışma planıyla eskimiş ve evlerde fazlalık olarak bulunan kuran-ı Kerimler toplanıp tasnif edilmelidir.Sağlam olanları Diyanet işleri başkanlığının halen yürürlükte olan “hediyem Kuran olsun” kampanyası dahilinde ihtiyaç olan ülkelere gönderilmelidir. Yıpranmış eskimiş olanların ise tekrar yeni basımı yapılan kuranı kerimlerde İslami eserlerde kağıt veya cilt olarak kullanılması sağlanmalıdır. Gönülleri buruk bırakan bir konuda sevinç ve saygı sunmanın vefa göstermenin en güzel örneğini göstermek bize çok yakışacaktır. Diyanet işleri başbakanlığımızın ilgili birimlerinin program ve projesi doğrultusunda cami görevlisi arkadaşların hassasiyetiyle İl ve ilçe müftülüklerimiz aracılığı ile toplanılması kuranı kerimlerimiz ayağa düşürmekten nüshalarının atıl durumda olmaktan kurtarılması kadar mutluluk veren ne olabilir. Vefamız Kurana olsun ki onun vefasına nail olabilelim. Selam ve hürmetlerimle Esselamünaleyküm ve rahmetullah.

Kurtca Yaman

Terme Müftülük Murakıbı Ali ALPARSLAN
Okunma Sayısı: 255


44.192.52.167
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

Terme İmam Hatip Mezunlar Derneği

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top