• slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
Duyurular

KIYMETLİ TERME İMAM HATİP MEZUN VE MENSUPLARI DERNEĞİ (TİMMDER) ÜYELERİ! 
Derneğimiz 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı 10.12.2022 Cumartesi gunu saat 13. 30 da Terme Imam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği(TİMMDER) Dernek Merkezinde  yapilacaktir. 
Gündem Aşağıdaki şekildedir. 
1- Açılış yoklama
2- Saygı duruşu ve istiklal marşı
3 - Divan teşekkülü
4-Yönetim ve Denetim kurulu faaliyet raporlarının okunması. 
5- Tahmini bütçenin karârâ bağlanması
6-Dernek Tüzüğünün 1.3.10.12. maddelerinde değişiklik yapılması. 
7- Üye aidatlarını belirlenmesi için Yönetim kurulumna yetki verilmesi. 
8-Yönetim kuruluna dernek için hertürlü, taşınır ve taşınmaz, mal alma, satma, kiraya verme, alma, Mevcut lar üzerinde intifada hakkı kurma cins değişikliği vb. yapma hakkı verilmesi. 
9.Yeni Yönetim ve Denetim kurulu üyesi seçimlerinin yapılması. 
10. Dilek ve Temenniler; Kapanış 
Şeklinde icra edilecektir.
Cogunluk saglanmadigi takdirde 17.12.2022 Cumartesi gunu ayni yer ve saatte yapilacaktir. 
Uyelerimize tüm mezun ve mensuplarımıza ilanen duyurulur
.


TIMMDER LOGO.jpgSayın Mezun & Mensubumuz!

Terme İmam Hatip Lisesinin hafızası niteliğindeki büyük bir aşk ve heyecanla, hazırlanan; “1975’ten Günümüze Terme İmam Hatip Lisesi” adlı kitap; Okulumuz Terme İmam Hatip lisesi ihtiyaçları, öğrenci giderleri, ihtiyaç sahibi öğrenci ve üniversite okuyan mezunlarımıza burs kaynağı oluşturmak, siz mezun, mensup ve gönüldaşlarımızın, anılarını tazelemek, özlemlerini gidermek, okulları ve Mezunlar derneği ile bağlarını kuvvetlendirmek gayesiyle, 1001 emek ve gayretle telif edilmiştir.

Yapılan istişareler neticesinde 100 tl olarak fiyatlandırılmasına, okul idaresi dernek merkezi üzerinden satılmasına, bütün mezunların ücretle ve okul yada derneğe gelerek, aidiyet duygularını pekiştirmesine sebebiyet sağlamasına karar kılınmıştır.

Siz mezun, mensup ve gönüldaşlarımızın, anılarını tazelemek, özlem gidermek isteyenlerin istifadesine sunulan bu kitabımızda büyük ve anlamlı sürprizler var.

"Bu kitapta okulumuzun 46 yılını tarihe kayıt düşerek çok zor dönem ve şartlarda din, vatan, millet, insanlık, irfan ve medeniyet yolunda ortaya konan emekleri ve isimsiz kahramanları hayır, dua ve vefayla yâd etmeyi; yarım asra yakın bir sürede yetiştirdiklerimizle yeni nesilleri buluşturup ideal ve ilham vrrmeyi; zengin birikimimizin okulumuza, ilçemize ve bölgemize davamız adına bir katma değer sağlamasını, imam-hatip ruh ve şuurunu diriltmek amaçlanmıştır. Halisane niyet ve gayretlerin Cenab-ı Hak ve imam-hatip mensupları nezdinde anlam bulacağını ümit ediyoruz."

Terme İmam Hatip Mezun ve Mensuplar Derneği(TİMMDER) Bu eseri bize hediye eden Emekli Müdürümüz Yakup Ar başta olmak üzere, Şair Yazar Ahmet Sezgin,  hocamıza, işin mutfağında büyük emeği olan Malik Albayrak kardeşimize, okulumuz idaresinde bu çalışmaya destek ve gayretlerini esirgemeyen, Abdülkadir Öztürk, Mehmet Türkan, Mevlüt Demir, Samet Özdemir, Bayram Günal gibi paydaşlara teşekkürü kendimize vazife addediyoruz.

Ne yapmak istiyoruz.

Vizyon ve Misyonu çerçevesinde;

-İmam hatip okullarımızda eğitim gören öğrencilere, imam hatip mezunu üniversite öğrencilerine ve imam hatip camiasına gönül veren tüm gençlere yönelik faaliyetler yapmak.

- İmam Hatip okullarında eğitimin nitelikli bir biçimde verilir hale gelmesi için projeler oluşturmak ve önermek.

-İmam Hatip Öğrencilerinin düşünen, üreten ve bunu toplum için sergiyebilen kişiler olarak yetişmelerine katkı sağlamak.

-Tüm mezun ve mensuplar arasında aidiyeti geliştirmek ve işbirliğini artırmak,

-İlim, kültür ve sanat alanlarında; nitelikli proje ve programları hayata geçirmek,

-Siyasi, politik ideoloji yerine İslami ideolojiyi benimseyen gençliğin, neslin yetişmesine katkı sağlamak,

-Sosyal, kültürel ve sportif alanlarda adından söz ettiren; Azimli, gayretli, milli ve manevi değerlere bağlı, “Zamanın ihtiyaçlarını algılamış, Kur’an ve Sünnet çizgisinden taviz vermeyen bireylerin yetişmesi hususunda çalışmalar yapmak.

- Mezun, mensup öğrenci, öğretmen ve idareci işbirliği ile geleceğe yön veren nesle gerek lise ve gerekse; Üniversite öğrenimlerinde burs, sağlamak, bilgi ve becerilerini artırıcı kurslar, seminerler düzenleye bilmek,

-TİMMDER’in kurumsal varlığını ve hizmetin devamlığını, fiziksel donanım ve işlevselliğini devam ettirmek.

-Dünün İmam hatip gençliği bugünün anne, babası, İmam Hatibi, öğretmeni, idarecisi, stk yöneticileri olan sizlere, bize düşen, kendi öğrenciliğimizde ihtiyaç duyup ulaşamadığımız, imkansızlıklar nedeniyle gerçekleştiremediğimiz hayallerimizi göz önünde bulundurarak, bugünün ve yarının imam hatip gençliğine destek olmaktır. Bu vesile ile bağış, aidat, zekat gibi, infaklarınızdan, Terme İmam Hatip gençliğine de pay ayırmanızı, istirham ediyoruz. Selam ve dua ile……

 

 

İletişim!

Adres :Fenk Mah.Fiskobirlik Cd.No.27-A Terme                                            Ali ALPARSLAN

Tel.Bşk.Ali ALPARSLAN 05336322720                                       Terme İmam Hatip Mezun ve Mensupları

Mail: alialparslan1974@hotmail.com                                                           Derneği(TİMMDER) Başkanı

Web :https://www.timmder.com


TERME İMAM HATİPLİLER BULUŞMASI 2022 (PİLAV GÜNÜ) PROGRAMI 11 TEMMUZ 2022 PAZARTESİ GÜNÜ 15.00- 18.00 ARASI YALI MAHALLESİ ÇAMLIK SOKAK TERME ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ OKUL BAHÇESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. TÜM MEZUN MENSUP VE GÖNÜLDAŞLARIMIZ DAVETLİDİR.


Samsun Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 18,6103   18,6438
EURO 19,6004   19,6357
       
Özlü Sözler
Allah’ım ben her halimi sana bıraktım. Sen beni kullarının eline bırakma.
Sponsorlarımız
DIBIRIM İŞLERİ..


 


Selim EROĞLU


DIBIRIM İŞLER

DIBIRIM İŞLER

26.10.2021 16:45:00


    Haliyle başlıkta yer alan ''dıbırım'' kelimesinin , daha doğrusu sıfatının ne manaya geldiğini bilememiş, ilk defa duymuş olabilirsiniz.
    Nereden çıktı bu 
''dıbırım'' diye de düşünebilirsiniz.
    Birileri bir kelimeyi günlük dilde kullanıyorsa o kelimeyi yok sayamayız. Velev ki kullanan ne manada kullandığını bilmiyor olsa bile.
    Bilenler bilir, bizim köyde meşhur mu meşhur Çaycı Yusuf var. Yarım asra yakındır çaycılıkla iştigal eder. ''Çaycı'' sıfatını da anasının ak sütü gibi hak ederek elde etmiştir. Dile kolay, çaycılık gibi maharet isteyen bir işi yarım asra yakın devam ettirmek her babayiğidin harcı değildir. Bir defa mesleğinize hem aşık hem de sadık olmalısınız. Aynı zamanda insan sarrafı olmak gerekir. Hele Eyüp sabrınız yoksa hiç sahaya çıkmayın.
    Burası, yani ''Yusuf'un Çay Ocağı'' her türlü meselenin konuşulduğu, tartışıldığı, karara bağlandığı ya da sürüncemede bırakıldığı bir nevi ''demokrasi meydanı'' gibidir. Burada bir mesele konuşulmamışsa o henüz mesele olmamış demektir. Konu ayrımı yoktur. Her türlü, her türden mesele dile getirilir. Konuşulan her mevzuya Çaycı Yusuf mekan sahibi hasebiyle hem vakıftır hem müdahildir. En azından kulak misafiri olmadığı mevzu yoktur, olamaz. Köyde Çaycı Yusuf'un  bilmediği mevzu düşünülemez. O, bir mevzudan haberdar değilse o mesele Kocaman sınırları içinde mevzu olmamış demektir.
    Çaycı Yusuf, bütün mevzularda ''doğal bilirkişi''dir. Adeta çözüm merkezi gibi icra-yı faaliyet eder.  Davayı uzatmayı hiç sevmez, hemen karara bağlar. Tarafları, şahitleri dinler, gerekirse yerinde keşfe çıkar  ve anında karar verir. Geciken adaletin adalet olmadığına inanların başında gelir. Bir, bilemedin iki celsede en netameli bir mevzuyu bile karara bağlar. Kimseye eyvallahı yoktur. Kişilerin yüzüne karşı hiç çekinmeden ''sen haksızsın, sen de haklısın'' diye haykırır. İtiraz eden olursa '' sus otur, sen haksızsın işte'' deyip sarı kartının gösterir. Bu yönüyledir ki '' köy büyüğü'' unvanını almıştır. Verdiği kararların temyizi yoktur.
     İşte dıbırım kelimesini ilk defa ondan duydum, sürekli de duymaya devam ediyorum.
    İnsanların içinde boğulduğu bazı meseleler onun topuğunu bile ıslatmaz. Çünkü yarım asırdır halkı dinler,  onlara kulak verir. Siz giriş bölümünü söyleyin o sonucu hemen tayin eder. Leb demeden leblebiyi anlama gibi bir yeteneğe sahiptir. Belki alim değildir amma arif olduğu şüphesizdir.
    Çoğu kere şahit olmuşumdur; vatandaş çay ocağında aralarında hararetli hararetli bir mesele tartışır, icabında kavga eder. O, konuyu hemen kavrar. Kavga ettiğiniz mesele ''dıbırım işler'' , siz ne yapıyorsunuz, kapatın bakayım meseleyi deyip olayı sulha bağlar.  Verdiği kararın temyizi olmadığından mevzu tatlıya bağlanır, akabinde huzur ve güven ortamı sağlanır. Ondan sonra gelsin çaylar, gitsin çaylar. Bir işin dıbırım olduğunu Çaycı Yusf  nasıl ve nereden anlar?
    Hiç şüphesiz yarım asırlık mesleki tecrübesiyle.
     Bizzat bana itiraf etti, '' yangına körükle gitsem birçok dıbırım iş, anında dünya meselesi haline gelir, olacakların önüne kimse geçemez. Ben bir nevi sigorta vazifesi görüyorum'', demişti, elhak doğrudur.
    ''Dıbırım'' kelimesi,  hiçbir yerde, hiçbir yörede,  hiçbir eserde , hiçbir sözlükte geçmiyor. Demek ki orijinal bir kelime.
    Kendisine sordum  ''dıbırım deyip deyip duruyorsun, nedir bu dıbırım, manasını biliyor musun'' diye. Dıbırım, basit, sıradan , önemsiz… demek dedi. Bir  nevi incir çekirdeğini doldurmayan demekmiş.
     Halkın çoğuna göre mühim işler, Çaycı Yusuf'a göre dıbırım işler. Çünkü o, perşembenin gelişini çarşambadan anlıyor. İyi ki de anlıyor. Bir de anlamasaydı bunca yıl nasıl esnaflık yapardı, sosyal barış, huzur ve güven ortamı nasıl sağlanırdı?
    Velhasıl her meseleyi büyütmemek lazım, ''dıbırım işler'' deyip geçmek lazım. Ne de olsa dıbırım. Pireyi deve yapmanın ne alemi var. Pireden deve olmaz.
    Artık ben de öyle yapıyorum. Dıbırım işler deyip geçiyorum.Selim EROĞLU
Okunma Sayısı: 166


44.192.52.167
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

Terme İmam Hatip Mezunlar Derneği

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top