• slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
Duyurular

KIYMETLİ TERME İMAM HATİP MEZUN VE MENSUPLARI DERNEĞİ (TİMMDER) ÜYELERİ! 
Derneğimiz 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı 10.12.2022 Cumartesi gunu saat 13. 30 da Terme Imam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği(TİMMDER) Dernek Merkezinde  yapilacaktir. 
Gündem Aşağıdaki şekildedir. 
1- Açılış yoklama
2- Saygı duruşu ve istiklal marşı
3 - Divan teşekkülü
4-Yönetim ve Denetim kurulu faaliyet raporlarının okunması. 
5- Tahmini bütçenin karârâ bağlanması
6-Dernek Tüzüğünün 1.3.10.12. maddelerinde değişiklik yapılması. 
7- Üye aidatlarını belirlenmesi için Yönetim kurulumna yetki verilmesi. 
8-Yönetim kuruluna dernek için hertürlü, taşınır ve taşınmaz, mal alma, satma, kiraya verme, alma, Mevcut lar üzerinde intifada hakkı kurma cins değişikliği vb. yapma hakkı verilmesi. 
9.Yeni Yönetim ve Denetim kurulu üyesi seçimlerinin yapılması. 
10. Dilek ve Temenniler; Kapanış 
Şeklinde icra edilecektir.
Cogunluk saglanmadigi takdirde 17.12.2022 Cumartesi gunu ayni yer ve saatte yapilacaktir. 
Uyelerimize tüm mezun ve mensuplarımıza ilanen duyurulur
.


TIMMDER LOGO.jpgSayın Mezun & Mensubumuz!

Terme İmam Hatip Lisesinin hafızası niteliğindeki büyük bir aşk ve heyecanla, hazırlanan; “1975’ten Günümüze Terme İmam Hatip Lisesi” adlı kitap; Okulumuz Terme İmam Hatip lisesi ihtiyaçları, öğrenci giderleri, ihtiyaç sahibi öğrenci ve üniversite okuyan mezunlarımıza burs kaynağı oluşturmak, siz mezun, mensup ve gönüldaşlarımızın, anılarını tazelemek, özlemlerini gidermek, okulları ve Mezunlar derneği ile bağlarını kuvvetlendirmek gayesiyle, 1001 emek ve gayretle telif edilmiştir.

Yapılan istişareler neticesinde 100 tl olarak fiyatlandırılmasına, okul idaresi dernek merkezi üzerinden satılmasına, bütün mezunların ücretle ve okul yada derneğe gelerek, aidiyet duygularını pekiştirmesine sebebiyet sağlamasına karar kılınmıştır.

Siz mezun, mensup ve gönüldaşlarımızın, anılarını tazelemek, özlem gidermek isteyenlerin istifadesine sunulan bu kitabımızda büyük ve anlamlı sürprizler var.

"Bu kitapta okulumuzun 46 yılını tarihe kayıt düşerek çok zor dönem ve şartlarda din, vatan, millet, insanlık, irfan ve medeniyet yolunda ortaya konan emekleri ve isimsiz kahramanları hayır, dua ve vefayla yâd etmeyi; yarım asra yakın bir sürede yetiştirdiklerimizle yeni nesilleri buluşturup ideal ve ilham vrrmeyi; zengin birikimimizin okulumuza, ilçemize ve bölgemize davamız adına bir katma değer sağlamasını, imam-hatip ruh ve şuurunu diriltmek amaçlanmıştır. Halisane niyet ve gayretlerin Cenab-ı Hak ve imam-hatip mensupları nezdinde anlam bulacağını ümit ediyoruz."

Terme İmam Hatip Mezun ve Mensuplar Derneği(TİMMDER) Bu eseri bize hediye eden Emekli Müdürümüz Yakup Ar başta olmak üzere, Şair Yazar Ahmet Sezgin,  hocamıza, işin mutfağında büyük emeği olan Malik Albayrak kardeşimize, okulumuz idaresinde bu çalışmaya destek ve gayretlerini esirgemeyen, Abdülkadir Öztürk, Mehmet Türkan, Mevlüt Demir, Samet Özdemir, Bayram Günal gibi paydaşlara teşekkürü kendimize vazife addediyoruz.

Ne yapmak istiyoruz.

Vizyon ve Misyonu çerçevesinde;

-İmam hatip okullarımızda eğitim gören öğrencilere, imam hatip mezunu üniversite öğrencilerine ve imam hatip camiasına gönül veren tüm gençlere yönelik faaliyetler yapmak.

- İmam Hatip okullarında eğitimin nitelikli bir biçimde verilir hale gelmesi için projeler oluşturmak ve önermek.

-İmam Hatip Öğrencilerinin düşünen, üreten ve bunu toplum için sergiyebilen kişiler olarak yetişmelerine katkı sağlamak.

-Tüm mezun ve mensuplar arasında aidiyeti geliştirmek ve işbirliğini artırmak,

-İlim, kültür ve sanat alanlarında; nitelikli proje ve programları hayata geçirmek,

-Siyasi, politik ideoloji yerine İslami ideolojiyi benimseyen gençliğin, neslin yetişmesine katkı sağlamak,

-Sosyal, kültürel ve sportif alanlarda adından söz ettiren; Azimli, gayretli, milli ve manevi değerlere bağlı, “Zamanın ihtiyaçlarını algılamış, Kur’an ve Sünnet çizgisinden taviz vermeyen bireylerin yetişmesi hususunda çalışmalar yapmak.

- Mezun, mensup öğrenci, öğretmen ve idareci işbirliği ile geleceğe yön veren nesle gerek lise ve gerekse; Üniversite öğrenimlerinde burs, sağlamak, bilgi ve becerilerini artırıcı kurslar, seminerler düzenleye bilmek,

-TİMMDER’in kurumsal varlığını ve hizmetin devamlığını, fiziksel donanım ve işlevselliğini devam ettirmek.

-Dünün İmam hatip gençliği bugünün anne, babası, İmam Hatibi, öğretmeni, idarecisi, stk yöneticileri olan sizlere, bize düşen, kendi öğrenciliğimizde ihtiyaç duyup ulaşamadığımız, imkansızlıklar nedeniyle gerçekleştiremediğimiz hayallerimizi göz önünde bulundurarak, bugünün ve yarının imam hatip gençliğine destek olmaktır. Bu vesile ile bağış, aidat, zekat gibi, infaklarınızdan, Terme İmam Hatip gençliğine de pay ayırmanızı, istirham ediyoruz. Selam ve dua ile……

 

 

İletişim!

Adres :Fenk Mah.Fiskobirlik Cd.No.27-A Terme                                            Ali ALPARSLAN

Tel.Bşk.Ali ALPARSLAN 05336322720                                       Terme İmam Hatip Mezun ve Mensupları

Mail: alialparslan1974@hotmail.com                                                           Derneği(TİMMDER) Başkanı

Web :https://www.timmder.com


TERME İMAM HATİPLİLER BULUŞMASI 2022 (PİLAV GÜNÜ) PROGRAMI 11 TEMMUZ 2022 PAZARTESİ GÜNÜ 15.00- 18.00 ARASI YALI MAHALLESİ ÇAMLIK SOKAK TERME ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ OKUL BAHÇESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. TÜM MEZUN MENSUP VE GÖNÜLDAŞLARIMIZ DAVETLİDİR.


Samsun Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 18,6103   18,6438
EURO 19,6004   19,6357
       
Özlü Sözler
Kalbi yaratan Allah, kalbin içinden geçenleri bilmez mi...
Sponsorlarımız
ŞAHSİYETLİ OLMAK

Salgın döneminin ufak tefek faydaları da var. Mesela, Cuma’ya erken gitmek gibi.

Böyle bir cuma günü evimin yakınındaki camiye ezandan yarım saat önce gittim. Baktım Hoca Efendi, mihrabın önünde, ayakta cemaate vaaz veriyor. Kürsüye çıkmaması ve ayakta durması bana farklı geldi. Bir de cemaate “Ey Müslümanlar” diye hitap etmiyor. Alışılmışın dışında “sevgili dostlar” diye hitap ediyor. Bu da bana ilginç geldi. “Sevgili dostlar, bugünkü mevzumuz şahsiyetli olmak hususunda olacak’’ deyince sohbet dikkatimi çekti.

Demek ki dedim rastgele bir sohbet değil, konusu olan bir sohbet. Daha fazla kulak verdim. Hoca Efendi “Şahsiyetli olmak” hususunda ayetler, hadisler okudu. Bunların açıklamalarını yaptı. Çok iddialı laflar etti. Mesela, “her namaz kılan, her oruç tutan şahsiyetli olmayabilir ama namaz kılmak ve oruç tutmak insanı şahsiyetli yapmalıdır” gibi.

Dikkatimi en çok çeken bir kıssa anlattı. Kıssanın sonunda, “Osmanlı’nın ilk Şeyhülislamı olan bu şahsiyetli şahıs kimdir, sizden bilmenizi isteyeceğim” diye bizi imtihana tabi tuttu. Ne yazık ki ben de dâhil hiç kimse bilemedi. Cemaati bilmem ama bu şahsı bilememek bende moral bozukluğuna yol açtı. Eve geldim ve hemen şahıs hakkında araştırma yaptım.

Hoca Efendi, soruyu kimse bilemeyince sonunda cevabı kendi verdi. Osmanlının ilk Şeyhülislamı olan şahsın başından geçen kıssa şu idi:

“Bursa’da adamın biri, birinden bir at satın alır. Eve gelince at hastalanır. Eyvah, hasta at aldım galiba diyerek, doğru Kadı’nın huzuruna çıkar. Ne var ki, mesai saati olmasına rağmen Kadı makamında yoktur. Bir zaman bekledikten sonra çaresizce evine döner. Yarın gelirim diye düşünür. Düşünmesine düşünür ama evdeki hesap çarşıya uymaz. O gece at ölür. Ertesi gün tekrar Kadı’nın huzuruna varır. Olayı olduğu gibi anlatır. Benim zararımı, benim paramı kim verecek diye sorar.

Kadı, uzun uzun düşündükten sonra kararını verir. Ben ödeyeceğim der. Çünkü bu davada asıl suçlu benim. Dün, mesai saatlerinde makamımda olsaydım, parayı atı satan verecekti. Şimdi ise vazifemi ihmal ettiğimden dolayı benim ödemem gerekiyor, der ve çıkarır atın parasını öder.

Bu hadiseyi aynen yaşayan, daha sonra da Osmanlı’nın ilk Şeyhülislamı olacak olan Molla Fenârî’dir.

Sizi bilmem ama ben “vay halime” dedim. Bunca yıllık devlet memuruyum, acaba benim ihmalim yüzünden zarara uğrayan olmuş mudur? Ben hatırlayamadım ama hatırlayamadım diye olmamıştır diyemem. Endişeliyim, muhataplara sormak lazım.

Çok mağduriyet yaşadığımı söyleyebilirim. Anlatsam roman olur. Bilhassa olağan üstü durumlarda. Hak da arayamadım. Kişi, şimdilik yaptığıyla kaldı.

Molla Fenârî 1350’de Bursa’da dünyaya gelmiş, 1431’de de vefat etmiş. 81 yıl ömür sürmüş. Müderrislik, kadılık ve şeyhülislamlık yapmış. Çok sayıda ilmi eser kaleme almış. Eserleri, uzun yıllar medreselerde ders kitabı olarak okutulmuş.

Osmanlı ilim dünyasının en tanınmış âlimi kabul edilen Molla Fenârî, özellikle Bursa’da sadece saray ve devlet teşkilatlarında değil, aynı zamanda toplum nezdinde de çok etkili bir konuma sahip olmuştur. Toplum nezdindeki itibarını artıran olaylardan biri olarak, Bursa kadılığı yaptığı sıralarda Yıldırım Beyazıt’ın bir davada şahit olmak istediği, Fenârî’nin ise padişah cemaatle namaza devam etmediği için onu şahit kabul etmediği, bunun üzerine padişahın, sarayın yakınında bir cami yaptırıp cemaate devam etmeye başladığı kaydedilmektedir.

İlmi ve resmi hayatının yanında ipekçilikle de uğraşan Fenârî, iyi bir maddi gelire sahip olmuş, Kudüs’te bir medrese ile Bursa’da üç mescit ve bir medrese yaptırmış ve kurduğu vakıf çerçevesinde bu kurumlar yararına birçok malını tahsis etmiştir. Vefat ettiği zaman ardından dönemine göre geniş bir kütüphane bırakan Molla Fenârî’nin ailesinden birçok âlim yetişmiştir.

Sohbetten ben çok istifade ettim. Şahsiyetli olmanın ne demek olduğunu bizzat öğrendim. “Ben şahsiyetliyim demekle şahsiyetli olunmuyor. Şahsiyetli insan sözünün eri insandır. O da her yiğidin harcı değildir. Şahsiyetli olmak, Molla Fenârî gibi davranmakla mümkün olur.

Hoca Efendinin sorduğu soruyu o an bilemedim ama bundan sonra Molla Fenârî’yi unutmam mümkün değil.

Bursa’ya yolum düşerse biiznillah kabrini ziyaret edeceğim.Selim EROĞLU
Okunma Sayısı: 146


44.192.52.167
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

Terme İmam Hatip Mezunlar Derneği

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top